Nar

narnar

Yazı kışı belirleyen meyvedir nar ...

Yunan Mitolojisi ’nde bereket Tanrısı olan Demeter’in kızı Persephone, Yeraltı Kralı Hades tarafından kaçırılır. Demeter, bu duruma o kadar çok üzülür ki yeryüzündeki işleriyle ilgilenmez ve bu yüzden yeryüzündeki bereket, gelişme durur.

Persephone’un Babası Zeus, kardeşi Hades’ten kızını bırakmasını ister. Fakat maalesef Persephone Yeraltı Krallığı’nda altı adet nar tanesi yemiştir. Kural budur ki Yeraltı Krallığı’nda herhangi bir şey yiyen, hayatını burada geçirmek zorundadır. Sonunda bir anlaşmaya varılır. Persephone’un yılın altı ayını yeryüzünde, altı ayını da yeraltında geçirmesi gerekecektir.

Persephone; annesi ile birlikteyken yaz ve ilkbahar; Hades’in yanına döndüğü zaman ise annesi kederinden yeryüzündeki işlerini bıraktığı için kış ve sonbaharın oluştuğuna inanılmaktadır.

SAĞLIK VE NAR

Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur. Yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar.

TÜRKİYE'DE NAR

Türkiye dünyada nar üretiminde ilk sırada yer almaktadır. En çok üretimin yapıldığı yerler Akdeniz ve Ege Bölgeleri' dir.

Narın Yetiştirildiği Aylar

yaş-meyve-nar-1yaş-meyve-nar-2yaş-meyve-nar-3